BarterClub@sh.itjust.works to Antiwork@lemmy.worldEnglish · 1 年前Record profits drive inflationi.imgur.comimagemessage-square106fedilinkarrow-up11.6Karrow-down161 cross-posted to: noshitsherlock@lemmy.world
arrow-up11.54Karrow-down1imageRecord profits drive inflationi.imgur.comBarterClub@sh.itjust.works to Antiwork@lemmy.worldEnglish · 1 年前message-square106fedilink cross-posted to: noshitsherlock@lemmy.world
minus-squareBlanketsWithSmallpox@lemmy.worldlinkfedilinkEnglisharrow-up17arrow-down1·1 年前Aka one family meal at Culver’s.
minus-squarewinterayars@sh.itjust.workslinkfedilinkarrow-up3·1 年前Obviously it’s not going to go far if you’re spending it at Culver’s, but for some people out there it’d be a big deal.
minus-squarepachrist@lemmy.worldlinkfedilinkarrow-up3·1 年前I do wonder how many pounds of cheese curds $66 buys.
minus-squareBlanketsWithSmallpox@lemmy.worldlinkfedilinkEnglisharrow-up1·1 年前Looks like a 1 lb box of curds is currently $10.39 at HyVee or $6.68/15oz at Walmart. So it would buy you about 9 pounds of deep fried deliciousness or about 18-27 servings in my house.
Aka one family meal at Culver’s.
Obviously it’s not going to go far if you’re spending it at Culver’s, but for some people out there it’d be a big deal.
I do wonder how many pounds of cheese curds $66 buys.
Looks like a 1 lb box of curds is currently $10.39 at HyVee or $6.68/15oz at Walmart.
So it would buy you about 9 pounds of deep fried deliciousness or about 18-27 servings in my house.